Na 2024 rok miałem dość ambitne plany. Praktyka jednak pokazała, że plany planami a życie życiem 😉
W tym artykule podsumuję, co wydarzyło się na blogu w 2024 roku, co planowałem i czego nie udało się osiągnąć oraz co planuję na rok 2025.
Podsumowanie 2024 roku
Moim podstawowym założeniem było utrzymanie schematu publikacji 3-4 artykułów miesięcznie. Plan dość szybko okazał się nierealny, więc zdecydowałem się na obniżenie poprzeczki i postawienie na plan minimum, czyli dwóch artykułów miesięcznie. W 2024 łącznie pojawiło się 30 nowych artykułów, co pozwoliło spełnić plan minimum ze sporą górką.
Zawsze byłem zdania, że jakość ponad ilość dlatego z tego wyniku jestem bardziej niż zadowolony. Wolę opublikować 30 artykułów poprzedzonych researchem i przemyślanymi przykładami niż 50 zrobionych na odpierdol. Szczególnie w mediach społecznościowych widziałem, że odbiór treści był pozytywny, co utwierdza mnie w moim podejściu.
Najbardziej zadowolony jestem z liczby czytelników zapisanych na mój mailing. Z 528 na początku stycznia 2024 liczba czytelników wzrosła do 674 w momencie publikacji artykułu. Jednocześnie nie przeprowadzałem żadnej większej akcji mającej na celu zachęcenie do zapisu na mailing. Wychodzi na to, że treści, które tworzę oraz e-book z pytaniami rekrutacyjnymi na stanowisko Junior JavaScript Developera dają radę!
Zaskoczeniem było dla mnie spojrzenie w statystyki bloga. Mimo mniejszej ilości czasu i pracy włożonej w bloga łączna liczba użytkowników była zbliżona do roku 2023 i ponownie wyniosła około 59 tysięcy. Zwiększeniu uległa jednak łączna liczba wyświetleń ze 102 do 119 tysięcy, co daje około 16% wzrostu. Sugeruje to, że czytelnicy trafiający na bloga zostają na nim i szukają kolejnych treści. Szczególnie mnie to cieszy w dobie rosnącej popularności wszelkiej maści czatów i innych „ej-ajów”.
Udalo się również utrzymać bloga w całości z postawionych kaw, programu partnerskiego w księgarni Helion, współprac oraz zakupów Mikrus VPS. Cieszy mnie również współpraca z Rockin’iT, gdzie na blogu pojawiły się dwa gościnne wpisy mojego autorstwa:
Bardzo jestem zadowolony również z publikacji pierwszego wywiadu na łamach bloga — Co powinien wiedzieć programista przechodzący na B2B? Odpowiada Piotr Prądzyński
Plany na rok 2025
Sukcesy sukcesami, ale nie wszystko w 2024 roku poszło po mojej myśli. Całkowicie nie udało się ruszyć z treściami video. Częściowo wynikało to z tych samych przyczyn co mniejsza aktywność na blogu a częściowo z braku przekonania do tego pomysłu i kreatywnych pomysłów. Nie widzę większego sensu w powielaniu treści z bloga w formie video, a na coś bardziej kreatywnego zwyczajnie zabrakło czasu. W 2025 roku chciałbym jednak potwierdzić, czy ten pomysł faktycznie nie ma sensu i dla niektórych już opublikowanych treści chciałbym dodać wariant video. Szczególnie mnie to ciekawi w kontekście ankiety z początku 2024 roku, gdzie najczęściej sugerowaną formą nowych treści były właśnie treści video.
Na ostatniej prostej jest seria artykułów, gdzie omawiam wzorce projektowe. Do opisania zostało zaledwie kilka wzorców. Dokończenie tego tematu jest obecnie na szczycie moich blogowych priorytetów.
W trakcie realizacji jest również temat e-booka. Motywem przewodnim e-booka jest Git, a jego tytuł to „Kolejna książka o Gicie”. Mój cel jest dość przewrotny, mianowicie by nie była to… kolejna książka o Gicie. Nie chcę, by był to tylko poradnik korzystania z Gita czy dokumentacja. Zależy mi na tym, by czytelnik zrozumiał nie tylko jak coś zrobić w Gicie, ale też jak dane mechanizmy działają oraz dlaczego.
Oprócz faktycznego zrozumienia działania Gita zależy mi na tym, by e-book stawiał na praktykę. Dlatego będę w nim stawiał nacisk na praktyczne zadania oraz omówienie często spotykanych problemów. Chciałbym również wyjść poza samą pracy z Gitem i skupić się na aspekcie Gita w kontekście CI/CD i ogromem możliwości, jakie pojawiły się przy obecnym boom na AI.
Uważam za realny plan, by e-book ujrzał światło dzienne w 2025 roku. Jednak ilość pracy przede mną jest ogromna. Jeśli interesuje Cię temat e-booka, to koniecznie zapisz się na mailing. Formularz znajdziesz na końcu artykułu. Dla czytelników zapisanych na mailing będę miał specjalną ofertę. Zapisując się na mailing dowiesz się też, gdy e-book ujrzy światło dzienne oraz będę dzielił się postępami prac.
Podsumowanie
W 2024 rok wchodziłem z entuzjazmem. W ten rok wchodzę z dużo większą dawką sceptycyzmu jednak wciąż z pozytywnym nastawieniem. Rok 2024 pokazał mi, że warto nie porywać się z motyką na słońce. Nie oznacza to jednak zwolnienie tempa. Pomysłów jest wiele, chęci również 😉
Korzystając z okazji, dziękuję Ci za wspólnie spędzony rok i zachęcam do dalszego regularnego zaglądania na bloga.
Zapisz się na mailing i odbierz e-booka
Odbierz darmowy egzemplarz e-booka 106 Pytań Rekrutacyjnych Junior JavaScript Developer i realnie zwiększ swoje szanse na rozmowie rekrutacyjnej! Będziesz też otrzymywać wartościowe treści i powiadomienia o nowych wpisach na skrzynkę e-mail.