Nauka z wykorzystaniem materiałów video jest obecnie jednym z popularniejszych sposobów na naukę programowania. Oczywistym jest, że nie każdemu taka forma nauki będzie odpowiadać. Obecnie raczej stronię od kursów video na rzecz czytania dokumentacji, wątków na Stack Overflow oraz kodu źródłowego, gdy jest dostępny. Niemniej jednak gdy zaczynałem swoją przygodę z branżą IT, forma video była dla mnie najbardziej strawna.
Forma video cierpi na te same problemy, co inne materiały do nauki, w szczególności treści z branży IT. Przede wszystkim jest to dość szybka dezaktualizacja wiedzy. Drugi problem to często niski poziom treści, gdzie autorzy czasami wręcz czytają dokumentację, co oglądający może zrobić samodzielnie. Sama jakość techniczna audio/video również pozostawia niekiedy sporo do życzenia. Jednakże staram się nie skreślać treści ze względu na techniczną jakość. Kilkakrotnie zdarzyło mi się znaleźć rozwiązania na dość egzotyczne błędy na filmach produkowanych przez programistów z Indii w jakości 240p, z szumiącym mikrofonem, ledwie zrozumiałym angielskim i czasami muczącymi krowami w tle.
Zanim przedstawię Ci, moim zdaniem, najlepsze kanały do nauki programowania na YouTube sprzedam Ci 4 rady:
- Jeśli nie radzisz sobie z angielskim, to większość treści na YouTube ma możliwość włączenia napisów. Mimo że słuchanie w języku angielskim nie sprawia mi większych trudności, to włączenie napisów istotnie zwiększa przyswajalność materiału w moim przypadku.
- Jeśli filmy danego autora Ci nie pasują, to nie ma co oglądać ich na siłę. Treści w Internecie jest na tyle dużo, że jak nie ten twórca to inny.
- Większość treści na YouTube jest dla mnie za wolna, przez co oglądam je, korzystając ze zwiększonego tempa odtwarzania. Z drugiej strony, jeśli dany materiał jest trudny w zrozumieniu lub potrzebujesz coś przepisać, a nie chcesz pauzować, tempo poniżej 1 może być dla Ciebie rozwiązaniem.
- Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, to koniecznie sprawdź artykuł o tym, jak zacząć programować.
Nie przedłużając, oto moja subiektywna lista najlepszych kanałów programistycznych na YouTube. Kolejność kanałów jest całkowicie losowa.
The Net Ninja
Kanał anglojęzyczny, na którym znajdziesz całą masę tutoriali z bardzo szerokiego spektrum technologii. Autorzy kursów mówią bardzo zrozumiałą angielszczyzną, przez co zrozumienie filmów nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Znajdziesz tu filmy z technologii frontendowych, backendowych, baz danych, ale też takich narzędzi jak Adobe XD czy Figma. Kursy podzielone są na krótkie filmy, które rzadko przekraczają 15 minut.
CS Dojo
Ten kanał jest świetnym przykładem, że mimo tempa dezaktualizacji wiedzy w branży IT, to są obszary, które pozostają wiecznie żywe. Autor zgłębia takie aspekty programowania jak algorytmika, struktury danych i rozwiązywanie zadań z rozmów rekrutacyjnych. Autor na swoich filmach rozwiązuje zadania rekrutacyjne do firm takich jak Facebook, Google, czy Amazon. Kanał jest prowadzony w języku angielskim. Oprócz wspomnianych obszarów autor porusza też różne aspekty kariery w branży IT.
Academind
Kanał prowadzony przez dwóch sympatycznych prowadzących, z czego jeden z nich ma tak świetny głos i dykcję, że słuchanie go jest czystą przyjemnością. Autorzy przygotowują kursy zarówno z obszarów frontendowych, jak i backendowych np. NextJS, AWS, Angular, React czy Python.
overment
Motywem przewodnim kanału jest JavaScript, a filmy są krótkie, treściwe, przyjemne w odbiorze, a prowadzący dobrze wie, o czym mówi i umie przekazać wiedzę. Treści publikowane są zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Na plus nienaganna dykcja i głos autora.
Przeprogramowani
Kolejna świetna propozycja z polskiego podwórka. Tak jak w poprzednim przypadku autorzy głównie kładą nacisk na technologie frontendowe. Nie brakuje też bardziej ogólnych treści związanych z branżą IT i rozwojem kariery.
Fun Fun Function
Mimo że na kanale od dłuższego czasu nie pojawił się żaden materiał, a twórca pożegnał się ze społecznością, to wciąż treści na tym kanale są godne polecenia. Twórca w humorystyczny sposób przedstawia zagadnienia związane z programowaniem takie jak testy jednostkowe, dobre praktyki czy też zagłębia się w tajniki języka JavaScript. Dzięki bardzo luźnemu podejściu przyswajanie treści z filmów MPJ’a jest bardzo przyjemne.
UW-TEAM.org
Treści na kanale Jakuba nie są stricte kursami programowania, ale bardzo często poruszają zagadnienia przydatne w pracy programisty, niezależnie od wybranej technologii. Oprócz tego, na kanale znajdziesz treści związane z administracją serwerami, przydatnymi narzędziami i ciekawostkami z branży IT.
Mateusz Kupilas (JavaDevMatt)
Kanał Mateusza pomimo mniejszej aktywności również jest godny polecenia. Kanał nie skupia się na produkcji tutoriali, a raczej na odkrywaniu ciekawych ludzi i projektów z branży IT. Oprócz zdobywania ściśle technicznej wiedzy, w rozwoju w branży IT równie istotne jest poznawanie innych ludzi i ich perspektyw.
DevMentors
Kanał ten zdecydowanie nie jest dedykowany początkującym programistom. Autorzy poruszają zaawansowane zagadnienia związane z technologiami backendowymi, architekturą aplikacji, w szczególności mikroserwisami. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, wróć do tego kanału za jakiś czas. Z uwagi na małą ilość dobrych treści w formie video dla zaawansowanych programistów i architektów kanał ten uważam za szczególnie przydatny i wartościowy. Dodatkowo do niektórych treści autorzy udostępniają repozytoria na GitHubie.
freeCodeCamp.org
Na tym kanale znajdziesz głównie wielogodzinne, kompleksowe kursy dla danej technologii. Z tego powodu nie rekomendowałbym przerabiania wszystkich treści z tego kanału. Zamiast tego wybierz sobie jeden lub dwa kursy z technologii, która Cię interesuje i spróbuj je przepracować. Na kanale znajdziesz nie tylko filmy dla ogromu technologii, ale też kursy pomagające uzyskać certyfikację AWS, Terraform czy Microsoft.
LiveOverflow
Mimo tego, że oglądam treści na tym kanale od całkiem dawna, to autor wciąż potrafi mnie czymś zaskoczyć. Kanał jest jedną z ciekawszych pozycji na YouTube z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Autor nie tylko pokazuje przykłady wykorzystania podatności, ale też zagłębia się w detale, dzięki czemu odbiorca nie tylko może dowiedzieć się „jak”, ale też „dlaczego”.
Devstyle
Na sam koniec zostawiłem kanał człowieka, który jest dla mnie inspiracją. Mimo że kanał YouTube Macieja Aniserowicza lata świetlności ma moim zdaniem za sobą, to treści na nim wciąż są godne uwagi. Starsze materiały oraz audycje live z ekspertami z branży są skarbnicą wiedzy. Vlogi na kanale Macieja fajnie też pokazują ścieżkę, jaką przeszedł i ile trudu włożył w zbudowanie biznesu, który zarabia obecnie miliony złotych.
Podsumowanie
Zdaję sobie sprawę, że treści na tych kanałach jest ogrom. Dlatego też wybierz sobie jakiś kanał, obejrzyj kilka materiałów lub przerób kurs na interesujący Cię temat. Jednakże nie ograniczaj się tylko do wiedzy z filmów. Umiejętności nabędziesz przede wszystkim poprzez praktyczne wykorzystywanie zdobytej wiedzy i pracę nad projektami. Uważaj, aby nie popaść w pułapkę ciągłej edukacji i pochłaniania treści kosztem praktyki.
Napisz w komentarzu, jakie jeszcze znasz kanały na YouTube, które warto oglądać!
Materiały dodatkowe
*Artykuł jest odświeżoną wersją wpisu z 2018 roku.
Świetny artykuł! Od siebie dodałbym jeszcze Fun Fun Function.
Masz rację! Zaktualizowałem wpis! 😉
Też jestem fanką MPJ’a 🙂
Polecam kanał: https://www.youtube.com/channel/UCq8XmOMtrUCb8FcFHQEd8_g
Ja polecam jeszcze Samuraja Programowania i Pasję Informatyki
Samuraj ma ciekawe i fajne materiały, aczkolwiek co do regularności wypuszczanych materiałów mam zastrzeżenia (ostatnio jednak publikuje całkiem regularnie).
Co do Pasji Informatyki – sam zaczynałem od tego kanału i wyniosłem z niego naprawdę sporo wartościowej wiedzy, jednakże część praktyk przedstawiana w tych filmach jest przestarzała, a sam kanał w niektórych kręgach programistów jest dość kontrowersyjny, także w celu uniknięcia niepotrzebnej żółci w komentarzach pod adresem Pana Mirosława Zelenta pozwoliłem sobie pominąć ten kanał. Mimo wszystko jeśli ktoś zaczyna przygodę z programowaniem to Pasja Informatyki jest jak najbardziej okej! Bardzo mi pomogły też filmy związane z kwalifikacjami w zawodzie technika informatyka – te filmy są bezkonkurencyjne. 🙂
Traversy Media?
Też fajne, ale głos prowadzącego trochę taki usypiający – kwestia gustu 🙂
Khan Academy ma sporo kursów z filmikami, tekstem i interaktywnymi zadaniami dot. podstaw, teorii i praktyki na przykładzie webdevelopmentu; plus matematyka jak ktoś, tak jak ja, czuje że ma braki;) wszystko po angielsku ale z napisami.
Nie znałem wcześniej a wygląda naprawdę ciekawie, wielkie dzięki! 🙂
Gdzie masz ten kurs z matematyki na academind?
Hej! Wielkie dzięki za wspomnienie mojego kanału (overment) i tak pozytywny opis.
Cieszę się, że ktoś docenia moją pracę. Od siebie dodam tylko tyle, że zrobię wszystko aby kanał utrzymał dotychczasową formę i jakość 🙂
Hej!
Osobiście uważam Twój kanał za jeden z czołowych kanałów w Polsce jeśli chodzi o naukę programowania. Forma krótkich, treściwych filmów z praktycznymi przykładami bardzo do mnie przemawia! 🙂
Dominik, sam tworzysz treści i wiesz to doskonale ale muszę to powiedzieć: Takie komentarze sprawiają że jedyne czego chcesz, to robić to samo, tylko więcej.
Dokładnie takie miałem założenia gdy zakładałem kanał. To było coś czego niesamowicie brakowało mi w filmach. Pewnego dnia, postanowiłem dać coś od siebie i to zmienić.
Jeśli kiedyś będziesz myślał o przejściu na formę wideo, daj znać. Podzielę się całym moim doświadczeniem. Podobnie zrobił algosmart.pl, który w tym tygodniu opublikował swój drugi film na kanale.
Miłego wieczoru!
Adam, dzięki za tak świetną propozycję! Przejście na formę video (a raczej tworzenia filmów równolegle z blogiem) jest w moich planach, jednak niestety nie najbliższych. Z pewnością się odezwę gdy zacznę te plany realizować.
Również życzę miłego wieczoru!
FreeCodeCamp powinno być na samym topie 🙂
Jak napisałem we wstępie, zestawienie jest w kolejności przypadkowej. Porównywanie kanałów np. związanych z architekturą do kanałów o bezpieczeństwie to jak porównywanie jabłek do gruszek stąd porządkowanie tych kanałów mija się z celem. Nawet jeśli miałbym to robić to ciężko mi znaleźć kryteria.